Подай сигнал

Министър Георгиев: Отнемаме правата на нотариус, участвал в имотна измама в Казанлък

  • на 27 окт. 2025
  • 2418 прегледа

Министърът на правосъдието Георги Георгиев обяви, че е поискал най-тежкото дисциплинарно наказание – отнемане на правоспособността на нотариус, участвал в съмнителни имотни сделки, довели до разграбване на собствеността на възрастен човек от Казанлък.,,Един от нотариусите, за които съм поискал да му се отнемат правата изцяло, е изповядал сделки, чрез които имотите на възрастен човек от Казанлък са били разграбени. Той е останал без нищо – въз основа на пълномощно, с което не следва изобщо да се изповядват сделки,“ посочи Георгиев.По думите му, по случая вече тече наказателно производство и има арестувани лица, но пострадалият човек е принуден да води дълга съдебна битка, за да си върне имотите.Министър Георгиев уточни, че случаят от Казанлък е част от мащабна проверка на дейността на нотариусите в страната. От началото на годината Инспекторатът към Министерството на правосъдието е извършил над 80 проверки, в резултат на които са предложени 8 дисциплинарни наказания, а в четири от случаите министърът е поискал лишаване от правоспособност.,,Държавата е дала на нотариусите част от своите правомощия. Когато някой злоупотреби с това доверие и позволи имот на човек да бъде отнет незаконно, трябва да понесе най-тежката санкция,“ подчерта Георгиев.Министърът обяви, че борбата с имотните измами е приоритетна политика на правителството.В координация с Нотариалната камара и други професионални организации се подготвят законодателни промени, които ще въведат по-строг контрол и ясно разписани отговорности при удостоверяване на сделки.

Категория
НОВИНИ

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *